Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 758 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Sposób na witaminę C...

czwartek, 19 lutego 2009 20:50

Jak wiadomo organizm świnek nie wytwarza sam wit. C więc musi być ona dostarczana w pokarmie. Oto kilka dostępnych sposobów na dostarczanie pupilkowi wit.C:

1. Sposób: Dawanie do pyszczka strzykawki z wit.C.
Przykład produktu: Juvit, Cebion 8-14zł
Wady:  Świnka może się zacząć nas bać, jkeśli nie jest oswojona mog,ą zaistnieć z tym problemy. Świnka nie przyzwyczai się do nas. Może nam uciekać.
Zalety: Mamy pewność, że świnka dostała odpowiednią dawkę wit.C


2. Sposób: Dodawianie wit.C do poidełka
Przykład produktu:Vitakraft -8-12zł,
Wady: Niektórzy uważają, że wit.C w poidełku ulatnia się i utrzymuje sięb tylko przez 2h. (info nie są potwierdzone-zostały znalezione na forum), problem jeśli jest większa ilość świnek- nie wiadomo ile która wypiła,
Zalety: Świnki są zadowolone i niezestresowane. Nie boją się nas i nie ma problemu z oswojeniem,


3. Sposób: Pokrapianie owoców lub warzyw wit.C,
Przykład produktu: Juvit, Cebion 6-14zł
Wady: Jeśli jest kilka świń nie wiadomo która zjadła więcej a która mniej. Z niektórymi owocami nie można podawać wit.C bo może to  mieć odmienne skutki.
Zalety: Łatwe w użyciu, świnki się nie stresują, są szczęśliwe.


Oto wszystkie przykłady dostarczanie wit.C prosiaczkowi. Każdy może wybrać który sposób mu się podoba. Nie należy jednak zapominać o codziennej dawce świeżych owoców (:


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (20) | dodaj komentarz

Pielęgnacja...

wtorek, 10 lutego 2009 22:17

Opiekując się świnkami morskimi należy pamiętać o:


-podcinaniu pazurków- jeśli prosiaczek ma za długie pazurki powinniśmy mu je podciąć,ale należy pamiętać, że nie można podciąć przed różowym paskiem, bo świnka zacznie krwawić. Należy zostawinć nawet niewielką odległośćod różowego pasku do podcinanego miejsca. Najlepiej podcinać cążkami, ale można również nożyczkami. Możemy również iść do weterynarza (weźmie on ok. 5-10zł, ale będziemy mieli pewność, że śwince nic nie grozi). Jeśli nie podetniemy śwince pazurków mogą jej się odkształcać stopy, co może stanowić dla niej poważny problem.

-czesanie- to dotyczy szczególnie świnek długowłosych: trzeba czesać je aby nie powstały kołutuny. Można używać szczotki przeznaczonej dla psów lub po prostu zwykłej szczotki dla ludzi(wtedy trzebna czesać ostrożnej)

-kąpiel- świnki należy kąpać niezwykle żadko. Same potrafią zadbać o higienę. Jeżeli śweinka natomiast ma pasożyty należy ją wykąpać bezzwłocznie. Można to zrobić z pomocą płynu dla psów. Chronimy przy tym oczy, usta i nos zwierzęcia, aby nie dostała się tam woda. Powinno się delikatnie spłukać prysznicem świnke, po czym natychmiast owinąć w ręcznik, a później wysuszyć suszarką o ciepłym nawiewie (nie gorącym (!)). Zdrowe prosiaczki kąpiemy ok. raz na 3-4 miesiące.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (16) | dodaj komentarz

Oswajanie

poniedziałek, 02 lutego 2009 20:48

Jak oswoić swojego zwierzaczka? -takie pytanie zadaje sobie wiele właścicieli świnek morskich. Jest wiele sposobów na pozyskiwanie zafania u pupili. Podam kilka pomocnych sposobów na oswajanie prosiaczków:

1. Kładziemy na ręce smakołyki np.: ziarenka, marchewkę, jabuszko itp.(przypuśćmy że zwierze jest w klatce).  Dłoń powoli wkładamy do klatki zbliżając do pupilka. Pozostawiamy jednak niewielką odległość między dłonią a świnką, aby świnka podeszła sama do jedzonka. Nie dziwcie się jeżeli prosiaczek nie podejdzie od razu: z początku będzie na pewno nieufny wobec naszych zamiarów i dopiero po czasie poczuje zapach pozywienia, który zachęci go do podejścia. Nie można ruszać gwałtownie dłonią. Z czasem świnka nauczy się, że może być z nami bezpieczna i zacznie sama podchodzić do drzwiczek klatki w oczekiwaniu na jedzonko, kiedy zjawimy się w pokoju.


2. Kolejny sposób polega na stopniowym przyzwyczajaniu świnki do nas i do otoczenia. Przez pierwsze dni należy zostawić ją w spokoju, aby mogła przyzwyczaić się do swojego domku (klatki, aktwarium). Później powinniśmy zacząć ją troszeczkę głaskać - na początku będzie uciekała przed naszą ręką, ale po czaise przyzwyczai się i zacznie tęskić za taką przyjemością. Możemy również w tym samym czasie zacząć ją wypuszczać, jednak nie łapmy ją po całej klatce- zostawmy otwarte drzwiczki, żeby mogła wyjść sama. Po jakimś czasie możemy ją zacząć brać na kolana. Możemy także ją przenosić, ale nie łapać jej tylko żeby sama weszła na dłonie (przynajmniej na początku).  Jeśli schowa się pod meblem bądźmy cierpliwi i nie "polujmy" aby ją złapać, tylko poczekajmy aż sama wyjdzie. Być może to będzie bardzo czasochłonne, ale na pewno opłaci się.


3. Ostatni sposób dotyczy brania świnki na kolana. Wcześniej należy wziąść nitkę oraz jakiś mokry owoc i przewiązać, tak aby owoc trzymał się nitki. wieszamy nić na szyję i bierzemy świnkę na kolana. Zwierzak na pewno poczuje zapach lub zauważy jedzonko i z pewnością będzie chciał je zjeść. Pozwólcie mu na zjedzenie kawałka owoca. Jeżeli natomiast weźmie w zęby pokarm i będzie chciał uciec stanie się to niemożliwe, gdyż owoc jest przywiązany. Można spróbować tak kilkukrotnie. Pupil skojarzy sobie nas dobrze. 

To już wszystkie sposoby na oswajanie świnek morskich. Można je oczywiście stosować wszystkie jednocześnie.  


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Mieszkanko dla świnki:

poniedziałek, 26 stycznia 2009 15:39

Najlepiej, aby świnka zamieszkała w klatce. Jest wiele klatek, które można zakupić. Świnka nie musi mieć jakiś luksusów- najważniejsze by miała miseczkę, poidełko i jakiś ciemny kącik (może być domek), w którym mogłaby się schować.Świnki bowiem czują się bezpiecznie w małych ciemnych kątkach. Jeżeli świnka morska ma być wypuszczana często to wystarczy jej takie mieszkanko, ale jeżeli planujemy, że będzie siedziała prawie zawsze w klatce przydałboby się jeszcze dużo przstrzeni. Nasze zwierzątko może zamieszkać także w akwarium, ale nie będzie mu na pewno jak w klatce. Jeżeli jednak mamy mało funduszy możemy sami zrobić śwince przyzwoite lokum, np. z pudełek, kartonów lub drutów. Miseczkę możemy zastąpić zakrętką do słoików, a domek pudełeczkiem z kilkoma otworami (aby świnka nie udusiła  się otwory są konieczne). Mieszkanko dla świnki nie musi być duże, ale bezpieczne. Nie możemy pozwolić, ąby śwince stała się w nim krzywda. Konieczna jest też ściółka, mogą być wióry (drewno nie lakierowane, najbezpieczniej kupić w sklepie).  


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Żywienie świnek:

poniedziałek, 26 stycznia 2009 15:22

Trzeba dbać o to, co jedzą świnki morskie. Przede wszystkim muszą one codzienie spożywać:

- jedną garstkę siana (lub więcej),
- conajmniej łyżkę ziaren (można zaopatrzyć się w mieszankę ziaren specjalną dla gryzoni w każdym sklepie zoologicznym),
-kawałek jakiegoś świeżego owoca lub warzywa (może to być np. kawałek jabłka lub marchewki),

Świnki morskie nie piją sporo wody, jednakże muszą mieć nieograniczony dostęp. Poza tym należy dodawać do wody specjanle krople z witaminą C, ponieważ organizm prosiaczków nie wytwarza tej witaminy. W te krople można zaopatrzyć się w każdym sklepie zoologicznym. Jeżeli nie będziemy dodawać witaminy C do poidełka może to mieć poważne konsekwencje dla zdrowia naszego puplika. (krople które ja kupiłam w sklepie zoologicznym kosztowały ok. 14zł., jednak starczają na bardzo długo).


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

środa, 18 października 2017

Licznik odwiedzin:  7 620  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starocie

mój prosiaczkowaty bloog

Bloog jest poświęony świnką morskim. Są to bardzo przyjacielskie stworzonka. Bardzo lubią szaleć- najlepiej czują się w towarzystwie. Jestem właścicielką dwóch świnek peruwianek długowłosych.

Nie zapomnij ocenić...


zobacz wyniki

Szukaj, czego tylko chcesz.....

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 7620

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl